SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR!..
17 Haziran 2020

Geçtiğimiz günlerde Bingöl Devlet Hastanesinde meydana gelen sağlıkçıya şiddet olaylarını kınamak için basın açıklaması...

 “Sağlıkta Şiddete Hayır” 

“İlimizde son günlerde can kurtarmaya çalışan sağlık çalışanları darp edilmiştir. Sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan her türlü kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz. Şiddeti toplum olarak hiçbir yerde mazur göremeyiz. Her ne nedenle gerçekleşirse gerçekleşsin sağlık çalışanına karşı uygulanan hiçbir şiddeti ise asla kabul edemeyiz.

Sağlık çalışanlarının şiddet olaylarıyla sık karşılaşmasıyla birlikte, sağlık hizmetlerinde şiddet günümüzde gittikçe artmakta ve sağlık personelleri şiddet açısından risk altında bulunmaktadır. Onlar kendi sorunlarını bir kenara koyarak bir an önce hastaya, yaralıya müdahale etmek için olağanüstü çaba sarf ederken, yaşam ile ölüm arasında yaşama uzanan ellere saldırmak NEDEN, NİYE…

İnsanımızın sağlığı için canla, başla ve aşkla görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti, kimden ve nasıl geldiğini ayırt etmeksizin lanetliyoruz. İnsan hayatına kast edilerek ortaya konan korkunç şiddet olayları bizleri ve sağlık camiamızı derinden sarsmıştır. Sevginin, merhametin ve hoşgörünün sembolü olan bir sahada böylesi kahreden olayların bir daha yaşanmamasını yürekten temenni ediyoruz.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki sağlık çalışanlarını bu kendini bilmezlerin davranışları, sağlık çalışanlarının hizmet aşkına zarar vermeyecek, daha da artıracaktır. Hizmet etmek; kutsal mesleğimizin bir parçasıdır.

İlimize yakışmayan bu üzüntülü olayların son bulmasını diliyoruz.”