1-7 Mart Deprem Haftası
02 Mart 2021

1-7 MART DEPREM HAFTASI

Her yıl Mart ayının ilk haftası, deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla “Deprem Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Deprem bölgesi olan ve birçok büyük depremin yaşandığı ilimizde, deprem ve doğal afetlere karşı önlem alma ve zarar azaltma kültürünün geliştirilmesi ile  afet hazırlıklarının  modern teknolojiden, iletişim sistemlerinden faydalanarak Devletin ve bireylerden başlayarak toplumun tüm kesimlerinin duyarlılığı ve katkılarının yanı sıra, kurumlar arası eşgüdümle yürütülmesi önem arz etmektedir.

Bu bağlamda; özellikle personelimizin bilinçlendirilmesine yönelik etkinlikler ve uygulamalı eğitim çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Çünkü biliyoruz ki eğitilmiş, bilinçli bireylerin oluşturduğu bir toplumda, yerinde, zamanında ve doğru yöntemlerle yapılan müdahaleler, kaza ve doğal felaketler sonrasında yaşanacak olumsuzlukları azaltmaktadır.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü olarak Ülkemizin ve bölgemizin deprem riski altında olduğu bilinciyle hareket ederek, afetlere karşı hazırlık, zarar azaltma, kurtarma ve iyileştirme çalışmalarının personelimizin beklentilerine yanıt oluşturan, hızlı, etkin, zamanında hizmet üretebilecek düzeye çıkarılması, geleceğimiz yönünden zorunluluk olup, bu kapsamdaki çalışmalarımızı her yıl yenilenen eğitim programlarımızla sürdürmekteyiz.

Bu vesile ile tüm vatandaşlarımıza deprem felaketinden ve diğer doğal afetlerden uzak, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyoruz.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü