“İstediğin Yere Şikayet Et” Haberi Üzerine…
17 Haziran 2020

“İSTEDİĞİN YERE ŞİKAYET ET” HABERİ ÜZERİNE…

30.11.2019 tarihli yerel basında ve bazı web sitelerinde yer alan “İstediğin Yere Şikayet Et.” başlıklı haberde;

“Bingöl Devlet Hastanesinde  75 yaşındaki annesinin ultrason filmi için sıra bekleyen hasta yakını Hüseyin Buğday, kendilerinden sonra gelen hastaların ismi çağrılınca itiraz edince görevlinin filmi çekmeyerek ‘istediğiniz yere şikayet edin’ dediği” haberi paylaşılmıştır.

Haberdeki olay şu şekilde gelişmiştir:

            Saat 10.00 sularında Radyoloji Birimine gelerek annesinin filmi olduğunu söyleyen Hüseyin Buğday adlı vatandaşa görevli personel “randevu aldın mı? diye sorması üzerine Hüseyin Buğday da “randevu almadığını fakat Karlıova’dan geldiğini, köylerinin uzak olduğunu, hasta annesinin yaşlı olduğunu beyan etmesi üzerine görevli hekim de “o zaman bekle, günlerdir bekleyen randevulu hastaları bitirdikten sonra hastanı alacağım” diyerek beklemesini istemiştir. Ancak randevulu her hasta içeri girdiğinde Hüseyin Buğday adlı vatandaş her defasında içeri girerek “bunu niye alıyorsun” gibi ifadeleri bağırarak kullanmıştır. Personel “bunlar randevulu hastalar, bak zaten tek hekim çalışıyor, çok yoğun olmasına rağmen senin hastanı alacağını söyledi, biraz sabırlı ol, alacak” demesi üzerine vatandaş bağırıp çağırmış, “sizi şikayet edeceğim, siz adamına göre muamele ediyorsunuz” diye huzursuzluk çıkarınca personel “biz usulsüzlük yapmıyoruz, tam tersine randevu sırasına göre alıyoruz ve tam tersi senin randevun olmamasına rağmen senin hastanı doktor alacağını söyledi buna rağmen şikayet edeceksen edebilirsin” deyince Hüseyin Buğday bağırıp çağırıp, idareye, başhekim yardımcısına ve hasta hakları birimine çıkmıştır. Başhekim Yardımcısı ve Hasta Hakları Birimi durumu araştırıp öğrenince Hüseyin Buğday’a “Bak hemşehrim! Senin hastan için bu yoğunlukta tek hekim olmasına rağmen yaşlı ve uzaktan geldiği için geri göndermeyip alacağını söylemiş yapılacak olan neyse fazlası zaten yapılmış” demesi üzerine Hüseyin Buğday adlı vatandaş görüntüleme merkezine inerek uygunsuz cümleler sarf ederek bağırıp çağırmaya başlayınca ilgili görevliler de “her türlü olumlu tavrımıza rağmen hala bu tutumunu sergilediğin için randevu alıp öyle gel” denmiştir. Hastanemiz ve hastane görevlileri tarafından hiçbir şiddet ya da kötü davranış söz konusu olmamıştır.

Randevulu sistem gereği hastaya tek hekim olmasına ve yoğun bir şekilde çalışılmasına rağmen 8 gün sonrasına randevu verilmiştir.