Devlet Hastanesi Diyabet Okulu Eğitimleri Devam Ediyor
17 Haziran 2020

DEVLET HASTANESİ DİYABET OKULU EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Diyabet Nedir?

Diyabet; sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve sakatlığa yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir. Diyabet gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Günümüzde küresel boyutta diyabet salgınından bahsedilmektedir. Ülkemizde de diyabet hızla artmaktadır. Nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması, kentleşme, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı) gibi etkenler diyabetin hızla artmasında rol almaktadır.

Diyabet Okulumuz

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı, diyabetli hasta eğitimlerinin “Diyabet Okulu” adı altında yapılması uygun görülmüş olup, bu kapsamda Bingöl Devlet Hastanemizde, diyabetli bireyler ve yakınlarına yönelik ‘Diyabet Okulu’ açılmıştır. Ayda bir kez düzenlenen programda; İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk TURĞUT, Diyabet Hemşiresi Berivan BAZANCİR ve Diyetisyen Derya SARITAĞ tarafından eğitimler verilmektedir.

Son Kursiyerler Sertifikalarını Aldı.

Diyabet Okulu kapsamında bugüne kadar 329 kişiye Bingöl Devlet Hastanesi tarafından aldıkları eğitim sonrasında sertifika verilmiştir. Burada amaç, diyabetli bireylerin interaktif katılımını ve hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerde diyabetli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlar, diyabetin organlar üzerinde yapacağı olumsuz etkiler ve hasarların önlenmesi, diyabetli bireylerde beslenmede nelere dikkat edileceği, egzersizin önemi, insülin uygulamaları, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda bilgi verilmektedir. Diyabetin tedavi bileşenlerinden biri de eğitim olduğundan tüm diyabetli bireylerin eğitim alması önerilmektedir.

Diyabet Okulu eğitimlerine katılmak ve bilgi almak isteyen vatandaşlarımız, Bingöl Devlet Hastanesine ait 04262132993/1541 numaralı telefondan Diyabet Eğitim Hemşiresi Berivan BAZANCİR ile görüşebilirler.

  • IMG-20190927-WA0038.jpg
  • IMG-20190927-WA0039.jpg
  • IMG-20190927-WA0039.jpg