EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ
17 Haziran 2020

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ NEDİR?

Çeşitli hastalıklar nedeniyle evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olan bireylere, evinde ve aile ortamında, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleridir. (Evde Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği)

HİZMETLERİN KAPSAMI

  • Hastaya, konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde, bulunduğu ev ortamında muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetleri.
  • Uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi.
  • Tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması…
  • Hastanın ve ailesinin, evde bakım sürecinde üstlenecekleri görevler ile hastalık ve bakım süreçleri hakkında bilgilendirilmesi.
  • Hastaya, evde kullanması gereken tıbbi cihaz ve ekipmanlar konusunda, eğitim ve danışmanlık verilmesi.
  • Gerekli görülen hallerde hastanın ilgili sağlık kuruluşuna ve/veya sağlık kuruluşundan evine nakledilmesi…

BİNGÖL İLİMİZDE EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

            İlimiz Merkez ve 7 İlçemizde Evde Sağlık Hizmeti verilmekte olup, Evde Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezimiz hafta sonları ve resmi tatillerde de 24 saat usulüne göre çalışmakta olup, vatandaşlarımız günün herhangi bir saatinde 444 3833 nolu telefondan çağrı merkezimizi arayarak talepte bulunabilirler. Hasta veya hasta yakınları tarafından çağrı merkezimiz aranmakta, 15 dakika içerisinde çağrılara cevap verilmektedir. Çağrı merkezimiz tarafından adres ve hasta ile ilgili bilgiler alındıktan sonra talep oluşturulmaktadır. Çağrı oluştuğu zaman 24 saat içerisinde hasta evinde görülmektedir. Lüzumlu durumlarda mesai sonrası da hizmet veren ekiplerimiz, bayramda da vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Evde Sağlık Hizmetini gerçekleştirmekte olan ekiplerimiz, yatağa bağlı hastalarımızın hastanelerimizde kontrol ve hastane çıkışı evlerine naklini de gerçekleştirmektedir.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİMİZ

Ulaşılan Toplam Hasta Sayısı

2418

Mevcut Toplam Kayıtlı Hasta Sayısı

800

Son Ay Takip edilen hasta sayısı (Yeni başlayan dâhil)

458

Son Ay Gerçekleşen hasta ziyareti sayısı

724

Telefon Çağrı Merkezi

444 38 33