18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI
17 Haziran 2020

Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Yaşlanma, tüm dünya ülkeleri açısından önemi her geçen gün artan evrensel bir gerçekliktir. Günümüzde nüfus artış hızındaki azalma eğilimi ve ortalama yaşam beklentisinin yükselmesi genel nüfus içinde yaşlı nüfus oranının artmasına yol açmakta ve dünyamız giderek demografik yaşlanma sürecine girmektedir.

Bireyin yaşamını uzatmanın yanında yaşlılık döneminde sağlığının geliştirilmesi de önem taşımaktadır. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, alkol ve sigara kullanımından uzak durma ve özellikle doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunma sağlayacaktır.

Yaşlılarda önerilen fiziksel aktivite yürümedir. Yürüme en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivitesidir. Eğer düzenli yürüme alışkanlığı yoksa başlangıçta, 20 dakikalık süreler amaçlanmalı ve haftada 10’ar dakika arttırmak suretiyle hedef aktivite düzeyine ulaşılmalıdır.

Yaşlılık dönemine düzenli fiziksel aktivitenin, kalp hastalığı ve inme riskinde azalma, yaşam süresi ve yaşam kalitesinde artma, kolesterol seviyesinde düşme, düşmelerin önlenmesi ve kalça kırığı riskinde azalma, uyku kalitesinde düzelme, kilo alımının önlenmesi gibi faydaları bulunmaktadır. Fiziksel aktivite ömrü uzatır, yaşlanmayı geciktirir. Her yaşta ve her koşulda yapılacak fiziksel aktivite mutlaka vardır. Kendinize uygun egzersiz programı için doktorunuza danışın! Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlıklı yaşamanızı ve sağlıklı yaşlanmanızı dileriz. 

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü