İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ORGAN VE DOKU BAĞIŞI PANELİ DÜZENLENDİ.
17 Haziran 2020

İl Sağlık Müdürlüğümüzce 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle ‘Organ ve Doku Bağışı’ paneli düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğümüzce 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Bingöl Devlet Hastanesi’nde, ‘Organ ve Doku Bağışı’ paneli düzenlendi.

Panele Organ ve Doku Nakil Saha Koordinatörü Dr.Fatih KAÇIROĞLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Süleyman BUDUNOĞLU, Genel Sekreter Uzm.Dr. Hasan BAYINDIR, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Halim KAYSADU, İdari Hizmetler Başkanı Nedim HANT, Mali Hizmetler Başkanı Yalçın BUDANCAMANAK, bağlı birim idarecileri, diğer kamu kurum ve kuruluş amirleri ile çok sayıda personel katıldı.

Panelde İl Sağlık Müdürü Dr.Süleyman BUDUNOĞLU, Genel Sekreter Uzm. Dr. Hasan BAYINDIR, Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ali EKİN, Organ ve Doku Hastane Koordinatörü Reyhan KARADAĞ, Uzm.Dr.Nergiz BAYRAKÇIOĞLU ile Organ ve Doku Nakil Saha Koordinatörü Dr.Fatih KAÇIROĞLU Organ ve Doku bağışının önemine dikkat çeken konuşmalar yaptı.

Panelde açıklamalarda bulunan Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Ekin, “Organ bağışı açısından hem canlı, hem de kadavra üzerinden yeterli sayıda bağışçı temin edemiyoruz. İlimiz genelinde de özellikle diyaliz hastaları olarak ortalama haftada 3 gün hemodiyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamlarını devam ettiren bir çok hastamız var” diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Süleyman BUDUNOĞLU, konuşmasında organ nakli konusunda teknik olarak herhangi bir sıkıtının olmadığını belirterek, “Organ nakli konusunda sayı olarak geri durumdayız. Teknik altyapımız, organ nakline müsaittir. Yetişmiş personellerimiz de var. İmkânlarımız da müsait. Her gün onlarca kişinin yoğun bakımlarda beyin ölümü gerçekleşiyor. Neden yapılmıyor, bu sayı neden artmıyor? Karşımıza iki sorun çıkıyor. Birincisi, dini yönden çekinceler var. İkincisi de tıbbi yönden bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi. Budunoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yeterli personel, tıbbi ve teknik donanıma sahip olmamıza ve yoğun bakım ünitelerinde her gün onlarca hastaya beyin ölümü tanısı konulmasına rağmen kadavra donör sayısındaki yetersizlik nedeniyle organ ve doku bekleyen hastaların sayısı artmakta ancak, organ nakil sayısı aynı oranda artış göstermemektedir. Bunun en büyük nedeni yapılan tüm çalışmalara rağmen hala organ bağışı konusunda toplumda, gerek tıbbi, gerekse dini açıdan eğitim ve bilgi eksikliğinin bulunmasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı 06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. Ayrıca Kuran'ı Kerim'in Maide Suresi'nin 32. Ayeti'nde "Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır" buyrulmaktadır.

Ülkemizde vatandaşlarımızın "Organ Bağışı" konusunda duyarlılıklarını arttırmak, eğitim ve bilgi eksikliğini gidermek için her yıl 3-9 Kasım "Organ Bağış Haftası " olarak kutlanmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda ilimiz genelinde tüm sağlık kurum ve kuruluşlarımızda standlar açılmakta, broşürler dağıtılmakta, okul, cami, halk eğitim merkezi, kahvehane gibi vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu alanlarda eğitim sunumları gerçekleştirilmektedir. Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar sonucunda ilimizde şu ana kadar 333 kişi organ bağışında bulunmuştur.

Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın;

- İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine 

- Devlet Hastanelerine

- Özel Hastanelere

- Toplum Sağlığı Merkezlerine                                                                                       

- Aile Sağlığı Merkezlerine başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum. Yapacağınız organ bağışı bırakacağınız en güzel mirastır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kürsüye çıkan ve böbrek nakli olan hasta Muzaffer BUYRUK, herkesi organ bağışına davet ederek, “9 ay boyunca diyaliz tedavisi gördüm. Bu süre boyunca gördüğüm ilgiden dolayı çalışanlara teşekkür ediyorum. Böbrek nakli olmadan önce çok sıkıntılar yaşadım. Böbreği kız kardeşimden aldım. Herkesi organ bağışına davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Böbrek nakli bekleyen Paşa Ağın ise, 3 yıldır diyaliz tedavisi gördüğünü belirterek; “3 yıldır diyaliz hastasıyım. Haftada 3 gün diyalize giriyorum. Herkesi organ bağışına davet ediyorum. Allah kimsenin sağlığını bozmasın. Diyaliz bölümümüzde çalışanlar çok ilgililer. Ben de böbrek nakli bekliyorum. Organ bağışı için duyarlı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Panelin ardından hastane içerisinde açılan stant ile vatandaşlar bilgilendirildi.