18-24 MART YAŞLILAR HAFTASI EV ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDİYOR
09 Ekim 2017

                                                                                                  18-24 MART YAŞLILAR HAFTASI EV ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDİYOR
               Yaşlanma, anne karnından başlayarak yaşamın sonlanmasına kadar devam eden bir süreçtir. Zamana bağlı olarak, hastalık söz konusu olmaksızın ortaya çıkan anatomik yapı ve fizyolojik işlev değişiklikleridir. Yaşlılık, yaşamın diğer evreleri gibi doğal, kaçınılmaz ve tüm insanlar için geçerli olan bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne göre;
65 - 74 yaş genç yaşlılık,
75 - 84 yaş ileri yaşlılık,
85 yaş ve üstü çok ileri yaşlılık olarak sınıflandırılmaktadır.
               Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde Devlet İstatistik Enstitüsünün nüfus sayımı sonuçlarına göre,  65 yaş üstü nüfus 1985’de % 4,2 iken, 2000 yılında bu oran % 5,6’dır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2008 yılı verilerine göre ise 65 yaş nüfusun oranı %7,1’dir. 2020 yılında yaşlı nüfusun Türkiye nüfusunun yaklaşık % 7,7’sini oluşturacağı öngörülmektedir.
                Her toplumun hafızası olmalıdır ve bazen bunu sağlayan toplumun yaşlılarıdır. Toplumların yaşlı nüfuslarına sunabildikleri hizmet kalitesi kadar gelişmişliklerinden söz edilebilir. Yaşlılar haftası ülkemizde geriatrik yaş grubunun hayat kalitesini yükseltmek kadar toplum dışına itilmelerinin önlenmesi açısından da bu konuların gündeme getirildiği bir hafta olarak içinde aktiviteler barındırmaktadır.
  Müdürlüğümüz tarafından 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında Halk Sağlığı Müdür Vekilimiz İrfan GÜNERİGÖK, Şube Müdürümüz Tokay DEMİRTAŞ ve personelimiz Mesut KANAT, Selma AZAK, Semra SAV tarafından ev ziyaretleri yapılmış olup, çeşitli hediyeler takdim edilmiştir.