KRONIK HASTALIĞI OLANLARIN MEVSIM GEÇIŞLERINE DIKKAT ETMELERI GEREKMEKTEDİR
17 Haziran 2020

sbudunoglu.jpg
Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte birçok hastalığı tetikleyen soğuk havalara ve mevsim geçişlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen il Sağlık Müdürümüz Dr. Süleyman Budunoğlu, özellikle kronik hastalığı olanların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Sonbahar dönemine geçişlerinde insan vücudundaki ısı ve nem oranının değiştiğini belirten il Sağlık Müdürümüz Dr. Süleyman Budunoğlu; “Bu mevsimde özellikle kronik hastalığı olan yaşlılar, hamileler ve çocuklar bundan daha sık etkileniyor ve bu grupların beslenmesi daha çok önem arz ediyor. Vücut ısı ve nem dengesini sağlamak için almamız gereken bazı tedbirler vardır bu dönemlerde. Bunlardan en önemlileri beslenme ve uyku düzenidir. Mevsim değişikliği ile birlikte vücudumuzdaki hormonlar değişmeye başlıyor. Doğru beslenmede A,C ve E vitaminleri, omega 3, omega 9 gibi yağ asitlerinden zengin besinlerden beslenmek yaşlılar, hamileler ve çocuklar için önem arz ediyor. Bu vitaminlerin olduğu ürünleri sayacak olursak; muz, süt, erik, ceviz, domates ve son dönemlerin popüler içeceği olan kefir’in tüketilmesi gerekiyor” dedi.

Mevsim geçişlerinin daha rahat atlatılması için temiz havada en az 10 bin kadar yürüyüş yapılması gerektiğini vurgulayan il Sağlık Müdürümüz Dr. Süleyman  Budunoğlu; “Vücut oksijenini arttırmak içinde günde en az temiz havada yürüyüş yani 10 bin adım. Mevsim geçişlerini rahat ve hastalıksız atlatabilmek için almamız gereken tedbirlerin başında geliyor. Bunun haricinde saydığım kronik hastalığı olan yaşlı, hamile ve çocuklarda gribal enfeskiyon sonucunda vücut direnci eğer düşükse, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmezse üzerine bakteriyel enfeksiyonların binmesiyle zatüre’ye kadar götürme durumu söz konusu olur” diye konuştu.