Bayramda Bu Emeği Zayi Etmeyelim...
13 Mayıs 2021

BAYRAMDA BU EMEĞİ ZAYİ ETMEYELİM...

İlimizde vaka artışından sonra alınan önlemler, kamu kurumlarımızın etkin mücadelesi, sağlık çalışanlarımızın özverili çalışması ve halkımızın tam kapanma döneminde elinden gelen gayreti göstermesiyle vaka sayılarımızda bir düşüş eğrisi yakalama şansı bulduk. Merkez ve tüm ilçelerimizde istikrarlı bir vaka azalış grafiği elde ettik.

Bingöl olarak kurallara uyduğumuzda vaka sayılarımızın azalabildiğini bir kez daha gördük. Vaka sayılarımız kurallara uyduğumuz bu günlerde azalmaya devam ediyor. İl olarak birlikte çok şey başardık, vaka sayılarımızı düşürdük; şimdi önümüzde daha zoru, yani vaka sayısındaki düşüşü güçlendirip, kalıcı hale getirmemiz gereken bir dönem var. Bu da Covid-19 mücadelesinde kararlı duruşumuzu Ramazan Bayramında da korumamızdan, bugüne kadar verilen emeklerin boşa gitmesine izin vermememizden geçiyor.

Verilen bunca emeğin boşa gitmesine neden olmayalım. Lütfen Ramazan ayı boyunca gösterdiğimiz özeni, Ramazan Bayramı'nda da gösterelim. Misafir kabul etmeyelim. Bayramlaşmalarımızı telefonla, görüntülü olarak yapalım. Virüsün aramızda yeniden dolaşmasına, verilen bunca emeğin boşa gitmesine neden olmayalım. Lütfen bu emeği zayi etmeyelim. Bu Ramazan Bayramı birbirimizden ayrı geçirdiğimiz son bayram olsun. Tam kapanmayla gösterdiğimiz bu büyük fedakârlık ve çalışma boşa gitmesin. Vaka sayımızdaki azalışı kalıcı hale getirip, okullarımızın açıldığı, sosyal hayatımızın yeniden hareketlendiği, birbirimizi yeniden gönül rahatlığıyla ziyaret ettiğimiz günlere yeniden ulaşmak, ilimizin rengini yeniden maviye dönüştürmek elimizde. Bunu ancak hep birlikte mücadele edersek başarabiliriz.

 

Gerekli özeni ve dikkati göstermememiz durumunda Covid- 19’un ne kadar hızlı yayıldığını hepimiz acı bir şekilde tecrübe ettik. Lütfen koronavirüsü hayatımızdan çıkarmak için Ramazan Bayramında da kurallara uyalım. Akraba, konu-komşu, mezarlık ziyaretlerini erteleyelim. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına azami riayet edelim. Aşı sıramız gelmişse randevumuzu alarak aşımızı yaptıralım.

 

                                                                                                   Uzm. Dr. Mehmet Emin GÜNDOĞDU

                                                                                                              Bingöl İl Sağlık Müdürü