İlimizde Deprem; 5,7
17 Haziran 2020

İLİMİZDE DEPREM MEYDANA GELDİ.

 

14 Haziran 2020 tarihinde saat 17.24’te Merkez üstü Bingöl/Karlıova-Yedisu arası  Kaynarpınar Köyü olan 5,7 şiddetinde deprem meydana gelmiştir.

Bingöl İl Merkezinde herhangi bir yıkım veya yaralanmanın olmadığı depremde Karlıova İlçesine bağlı Kaynarpınar Köyü Jandarma Karakolunda 2 adet nöbet kulübesinde göçük meydana gelmiş, bu kulübelerden her birinde birer Güvenlik Korucusu olmak üzere 2 Güvenlik Korucusu göçük altında kalmış, bunlardan bir Güvenlik Korucusu arama kurtarma ekiplerince çıkarılmış, diğer Korucumuzun ise cansız bedenine ulaşılmıştır.

Yine Karlıova/Kaynarpınar Köyünde biri çocuk olmak üzere 3 vatandaşımız göçük altında kalmıştır. Göçük altında kalan vatandaşlarımız kurtarılmışlardır.

Yedisu ilçemiz Dinarbey köyünde 5 evin yıkıldığı belirlenmiştir. Dinarbey-Malkoç Yaylasında da 2 vatandaşımız göçük altından kurtarılmıştır. Yedisu/Elmalı köyümüzde de 3 vatandaşımız göçük altından kurtarılmıştır.

Göçük altından kurtarılan vatandaşlarımızın sağlık durumlarında ciddi bir durum olmayıp hastaneye sevk edilmiştir.

Depremin hissedilmesi ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı tüm birimlerimiz gerekli önlemleri almış, tüm birim ve ekipleriyle hazır bir şekilde bulundurulmuştur.

Her türlü afet olaylarına karşı hazırlıklı olan İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerimiz, 17.24’te meydana gelen deprem ile birlikte ilk 5 dakika içerisinde ambulanslarımız ve UMKE Araçlarımız, sağlık ekipleri ile birlikte bölgeye sevk edilmişlerdir.

Depremin meydana gelmesi ile birlikte çevre illerimizden Elazığ, Diyarbakır, Erzurum, Muş, Bitlis, Tunceli, Erzincan, Malatya, Bayburt ve Van illerimizden ilk yardım ve kurtarma ekipleri gelmiştir. İlimiz Acil 112 ve UMKE ekipleri ile birlikte 11 ambulans, 10 UMKE aracı ve toplam 80 personel bölgede görev yapmaya başlamışlardır.

Depremin ilk anından itibaren acımızı paylaşan, derdimizle dertlenen, ilk yardım ve kurtarma ekipleri ile yardımımıza koşan herkese sonsuz teşekkür ederiz.

Halen deprem bölgesinde ilimiz ile birlikte Diyarbakır, Erzurum, Bitlis, Tunceli, Erzincan, Malatya ve Bayburt illerimizden 13 ambulans, 7 UMKE aracı ve toplam 70 personel görev yapmaktadır.

İlimize ve ülkemize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, depremde hayatını kaybeden korucumuza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

  • IMG-20200615-WA0006.jpg
  • IMG-20200615-WA0004.jpg
  • IMG-20200615-WA0016.jpg
  • IMG-20200615-WA0010.jpg