5 Mayıs Dünya Ebeler Günü Kutlu Olsun.
17 Haziran 2020

5 MAYIS DÜNYA EBELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Toplumların sağlık seviyesinin yükseltilmesi, anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesi ile mümkündür. Anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesinde sağlık hizmetleri ekibinin önemli bir parçası olan ebelerimizin büyük yeri vardır.

Ebeler; doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında anne-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde İlkyardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini de yürütürler. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye istek ve özlemle beklenen birisinin katılmasını sağlayan ve bu olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebeler, bu sebeple toplum içinde saygın bir yer edinmişlerdir.

Sağlıklı toplumların oluşması için yurdumuzun her köşesinde en temel adımda yer alan ve böylesine kutsal bir görevi fedakârlıklar içerisinde yerine getirmeye çalışan tüm ebelerimizin “5 Mayıs Dünya Ebeler Günü”nü en içten dileklerimler kutluyorum.

 

                                                                                                                                                                                           Uzm. Dr. Mehmet Emin GÜNDOĞDU

                                                                                                                                                                                                    Bingöl İl Sağlık Müdürü