Koronavirüs Testleri Artık İlimizde Yapılıyor.
17 Haziran 2020

KORONAVİRÜS TESTLERİ ARTIK İLİMİZDE YAPILIYOR.

Koronavirüs testlerinin ilimizde yapılabilmesi için gerekli PCR cihazı temin edilerek laboratuvar kuruldu.

Koronavirüs testlerinin ilimizde yapılabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli çalışmalar yapılmış ve Sağlık Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştu.

İl Sağlık Müdürlüğümüz ile Bingöl Üniversitesi arasında yapılan protokol gereği İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Bingöl Üniversitesindeki ekipmanlar bir araya getirilerek Laboratuvarın İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarında kurulması sağlandı ve Sağlık Bakanlığından gerekli izinlerin alınmasından sonra koronavirüs testleri ilimizde çalışılmaya başlandı. Laboratuvarın kurulmasında büyük emekleri olan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ve ekibine teşekkür ederiz.

Daha önce ilimizden alınan testler Erzurum Halk Sağlığı Laboratuarına gönderilmekte ve sonucun çıkmasında zaman zaman aksamalar meydana gelmekte idi. Laboratuvarın ilimizde kurulmasıyla birlikte koronavirüs testlerinin daha hızlı çalışılması sağlanmış oldu. Böylelikle testlerin ilimizde çalışılmasıyla vatandaşlarımıza daha hızlı ve daha sağlıklı hizmet sunmak mümkün olacaktır.

Pandemi süresince sağlık camiasının yoğun çabası ve halkımızın alınan tedbirlere riayet etmesiyle ilimizde bugüne dek virüsün geniş kitlelere yayılması engellenmiştir. Bundan sonra da sürecin sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için alınan tüm tedbirlere uymak büyük önem taşımaktadır.

Halkımızın alınan tüm tedbirlere uymaya devam edeceğine inanıyor, sağlıklı günler diliyoruz.

  • 20200420_152604.jpg
  • 20200420_152728.jpg
  • IMG-20200420-WA0043.jpg