Yeni Koronavirüs; Bulaşma Ve Korunma Yolları Konferansı Düzenlendi.
17 Haziran 2020

YENİ KORONAVİRÜS; BULAŞMA VE KORUNMA YOLLARI KONFERANSI DÜZENLENDİ.

 

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İşbirliği ile “Yeni Koronavirüs; Bulaşma ve Korunma Yolları” isimli Eğitim Konferansı düzenlendi.

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, Rektör Yardımcıları, İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Başkanları, Genel Sekreter, birim amirleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansın konuşmacısı ise Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. A. Sezin Şeyhanoğlu idi.

İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu konferansın açılış konuşmasında, önceki gün itibariyle Türkiye’de görülen ilk coronavirüs tespitine değindi. Dr. Gündoğdu, “Dünyada bir coronavirüs gerçeği var. Ülkemizin bu virüse karşı ilk günden beri aldığı tedbirler kadar dünyadaki hiçbir ülkede alınmadı. Bakanlığımız bu konuda çok titiz çalışıyor. Dünya tarihi boyunca buna benzer hastalıklar hep oldu. Bu virüs çok korkulacak ve panik yapacak bir virüs değil. Düşük oranlarda ölüm vakası var. Yüzde üç gibi bir oran... Ülkemizde yeni görüldü. Bütün tedbirler alındı. Ailesi ve yakın çevresi takip altına alındı. Dün coronavirüse nasıl bakıyorsak bugün de aynı şekilde bakıyoruz. Ülke olarak virüse karşı her türlü tedbiri almış durumdayız. Bizlere düşen Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan uyarıları dikkate almaktır. Devlet olarak hiçbir şekilde tedbirsizlik veya hafife alma durumumuz yok.  Tüm tedbirler alınmış durumda” diye konuştu. 

Selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, “Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda gelişen coronavirüs ile alakalı, farkındalık oluşturmak için uzmanımız tarafından bilgilendirileceğiz. Bu virüsle baş etmenin en önemli yolu temizliktir. Dinimizin de en çok önem verdiği konulardan biridir temizlik. Dinimiz temizlik imandandır diyor. Biz üniversite olarak geçen hafta itibariyle fakültelerimiz ve yüksekokullarımızdaki temizlik için daha özel çaba sarf ediyoruz. Sadece bizim üniversite olarak temizlik konusunda göstereceğimiz hassasiyet yeterli değil. Her birimiz yaşadığınız ortamların ve kendinizin temizliğinde daha hassas olmalısınız. Kullandığımız alanların temizliğinde lütfen daha özenli olalım. Sık sık ellerimizi düzgün bir şekilde yıkayalım. Devletimiz virüs için gerekli tüm tedbirleri almış durumda. Bizlerde daha hassas bir şekilde üstümüze düşeni yapmalıyız” dedi.

Konferansta Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Azize Sezin Şeyhanoğlu, Coronavirüsün bulaşma şekilleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri üzerinde katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Program soru cevap bölümünden sonra sona erdi.

 

  • Bingöl%20Üniversitesi’nde%20Yeni%20Koronavirüs_%20Bulaşma%20ve%20Korunma%20Yolları%20Konferansı%20(5).jpg
  • IMG_5489(1).jpg
  • Bingöl%20Üniversitesi’nde%20Yeni%20Koronavirüs_%20Bulaşma%20ve%20Korunma%20Yolları%20Konferansı%20(3).jpg
  • IMG_5499.jpg
  • Bingöl%20Üniversitesi’nde%20Yeni%20Koronavirüs_%20Bulaşma%20ve%20Korunma%20Yolları%20Konferansı%20(1).jpg
  • Bingöl%20Üniversitesi’nde%20Yeni%20Koronavirüs_%20Bulaşma%20ve%20Korunma%20Yolları%20Konferansı%20(2).jpg
  • IMG_5486.jpg