Juventus’lu Emre Can İlimize Diyaliz Cihazı Hibe Etti.
17 Haziran 2020

JUVENTUS’LU EMRE CAN İLİMİZE DİYALİZ CİHAZI HİBE ETTİ.

Aslen Afyonkarahisarlı bir gurbetçi ailenin oğlu olarak Frankfurt'da doğan Emre, 3 çocuk annesi böbrek hastası komşusu, 54 yaşındaki Aysel Önüç'ün, diyaliz makinesi sıkıntısı çekebileceği endişesiyle yaz tatilinde memleketi Kiğı'ya gitmediğini öğrendi.

Bunun üzerine Juventuslu futbolcu Emre Can, Kiğı'ya diyaliz cihazı bağışı yapmaya karar verdi. Bingöl’deki yetkililerle irtibata geçen Can, satın aldığı diyaliz makinesini Kiğı Entegre Devlet Hastanesine kurulması için bağışladı. Diyaliz merkezinde kurulan cihaz, ilçedeki hastaların hizmetine sunuldu. Emre Can'ın bu örnek davranışı, diyalize giren böbrek hastalarına da büyük moral oldu.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ise 15 Yataklı Kiğı Entegre Devlet Hastanesinin 2017 yılında hizmete başladığını belirterek, Kiğı ve Adaklı içlerinde yaşayan ve böbrek yetmezliği olan hastalar için hastane bünyesinde 2 cihazlı diyaliz ünitesi kurulduğunu belirtti. Gündoğdu;

“Yaz aylarında Kiğı ve Adaklı ilçelerimizde nüfus yaklaşık 30 bine kadar çıkmaktadır. Öte yandan misafir diyaliz hastalarının sayısı da artış gösterebilmektedir. Bu yaz talep nedeniyle cihaz sayısı Bakanlık izni alınarak artışa gidilmek istenmiştir. Gerekli izinlerin alındığı dönemde Emre Can’ın cihaz bağışlama isteği tarafımıza iletilmiştir. Bu talep bizi de memnun etmiş olup, kısa süre içerisinde Emre Can’ın bağışladığı cihazın kurulumu yapılarak cihaz sayısı 3’e yükselmiştir. diyen Gündoğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu anda 7 hastamız iki cihazda hizmet almaktadır. Toplamda 3 cihazımız hazır durumdadır. Yaz aylarında 12 hastaya kadar ihtiyaç halinde bu hizmeti sürdürmekteyiz. Tüm hastalarımız gönül rahatlığıyla yaz tatillerini geçirmeleri adına Kiğı ve Adaklı gelmeleri açısından bir engel kalmamıştır. Bağış yapan Emre Can'a duyarlılığından ve örnek davranışından dolayı teşekkür ediyoruz." dedi.

  • IMG-20191112-WA0017.jpg
  • IMG-20191112-WA0016.jpg