Meme Kanseri İçin Farkındalık Yürüyüşü
17 Haziran 2020

MEME KANSERİ İÇİN FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ

Kanser günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunu olup gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bingöl’de Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı ve 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü etkinlikleri kapsamında meme kanserine dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü yapıldı.

İl Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, ilimizin yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğümüz yönetici ve çalışanları ile çok sayıda öğrenci ve vatandaşın katıldığı Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı ve 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü etkinlikleri kapsamında Hükümet Konağı önünden başlayan yürüyüş, bando eşliğinde Genç Caddesi üzerinden Bingöl Devlet Hastanesi Yenişehir Ek Binası önünde sona erdi.

“Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganı ile yapılan yürüyüş sonunda konuşan Bingöl İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, çalışmanın bir farkındalık çalışması olduğunu belirtti. Gündoğdu; “Meme kanseri erken tanısı olduğu zaman tedavi edilebilir bir hastalık. Bizim isteğimiz kadınların kendi muayenelerini kendileri yapabilmeleridir. Ayrıca mamografilerini yaptırmaları ve muhtemel bir meme kanserinden kurtulmalarıdır.” dedi.

“İlimizde vatandaşlarımız Ketem aracılığıyla ücretsiz bir şekilde evlerinden alınmakta, taramaları yapıldıktan sonra tekrar evlerine bırakılmaktadır.” diyen Gündoğdu;

“Meme kanserinin erken teşhisi, tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Erken teşhis ile memenin korunması mümkün olmakta ve bazı durumlarda cerrahi dışında başka tedaviye bile gerek kalmamaktadır. Erken teşhiste en önemli unsur, mamografi ile tarama programlarının oluşturulması ve kadınların bu tarama programlarına düzenli olarak katılması sonucu sadece mamografide görülen ve ele gelmeyen kanserlerin yakalanmasıdır. “Bizler bu vesile ile tüm vatandaşlarımızı erken tanı için en yakın sağlık kuruluşuna bekliyoruz.”' diye konuştu. Gündoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türünde tarama yapılmaktadır.

Taraması yapılan kanserler:

Kadınlarda meme kanseri tarama programı kapsamında;

  • Ayda bir kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapması için danışmanlığın verilmesi
  • Yılda bir klinik meme muayenesi
  • 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi,

Kadınlarda serviks kanseri tarama programı kapsamında;

  • 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi yapılması

Kolorektal kanser taramaları;

  • 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testi yapılması,
  • 50-70 yaş arasında 10 yılda bir Kolonoskopi yapılmaktadır.

            İlimizde KETEM bünyesinde hiçbir şikayeti olmayan vatandaşlarımıza yönelik uygun yaş gruplarında aşağıda listelenen taramalar, muayeneler ve eğitimler ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ayrıca coğrafi koşullar nedeniyle ulaşımla ilgili sorun yaşayabilecek yerleşimde yaşayan vatandaşlarımızın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak KETEM’e getirilmekte ve daha sonra araç ile evlerine götürülmektedir. Muhtelif zamanlarda şehrin farklı bölgelerinde stantlar kurularak vatandaşlarımız kanser ve kanserin erken teşhisi konusunda bilgilendirilmektedir ve ilgili yaş grupları taramalar için KETEM’e yönlendirilmektedir.  Halk eğitim ve Kur’an kurslarında kadınlara yönelik halk eğitimleri dönemsel olarak yapılmaktadır. KETEM’e başvuran vatandaşlarımızdan tarama sonuçları şüpheli olanlar uygun kliniğe yönlendirilmekte ve sonraki süreç KETEM tarafından takip edilmektedir. Hastaların uygun tedavileri almaları da sağlanmaktadır. KETEM dışında Devlet Hastanesinde ve Kadın Doğum Hastanesinde de mamografi cihazlarımız mevcuttur ve taramalar buralarda da ücretsiz olarak yapılmaktadır.

İlimizde kanserin erken teşhisi ve tedavisi için sunulan hizmetler;

            20 yaş üstü kadınlara kendi kendine meme muayenesi eğitimi

            30-65 yaş arası üstü kadınlara yönelik rahim ağzı kanseri taraması

            40-69 yaş arası kadınlara yönelik meme kanseri taramaları

            50-70 arası tüm bireylerde kolon kanseri taraması

Son olarak meme kanserini simgeleyen pembe balonlar gökyüzüne bırakıldı.

  • 20191017_103609.jpg
  • 20191017_104234.jpg
  • 20191017_103249.jpg