Kamuoyuna Önemle Duyurulur
17 Haziran 2020

KAMUOYUNA

     Son günlerde medya ve sosyal medya organlarında doktor eksikliği ile ilgili yapılan haberlere istinaden kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

     Bingöl Devlet Hastanesi bünyesinde 70 uzman hekimle hizmet verilmekte, günlük ortalama 3500 hastamıza sağlık hizmeti sunulmaktadır.

       Bingöl Devlet Hastanesinde şu anda 3 Kardiyoloji Uzmanı hizmet vermekte olup, Anjiyo Ünitesinin faaliyete girmesi ile birlikte bazen hasta yoğunluğu yaşanabilmektedir. Ancak bazı basın yayın organlarında belirtilen Anjiyo Ünitesinin kapanması kesinlikle söz konusu değildir.

     Bingöl Devlet Hastanesinde şu an 1 Beyin Cerrahi Uzmanı bulunmakta olup, Beyin Cerrahi Uzmanımız hastalığı nedeniyle sağlık raporu aldığından geçici olarak Beyin Cerrahi hizmeti verilememektedir. Bu konuda ivedi bir şekilde Bakanlığımız bilgilendirilmiş, Bakanlığımızca da İstanbul ilinden ilimize re’sen atama ile 1 Beyin Cerrahi görevlendirilmesi yapılmıştır. Görevlendirilen Beyin Cerrahi Uzmanı en kısa sürede ilimize gelerek görevine başlayacaktır.

       Tüm talepler her atama döneminde orta ve uzun vadeli planlar yapılarak Sağlık Bakanlığımıza iletilmektedir. 85. Dönem DHY kurası kapsamında ilimiz geneline 1 Acil Tıp, 1 Fizik Tedavi, 1 Göğüs Hastalıkları, 1 Kulak Burun Boğaz, 2 Göz, 1 İç Hastalıkları, 2 Çocuk Sağlığı, 1 Çocuk Cerrahisi, 7 Pratisyen Doktor, 2019 yılı ilk defa ve yeniden atanma kurası kapsamında ise 1 Eczacı, 4 Pratisyen Tabip, 1 Çocuk Diş Hekimliği, 1 Endodonti, 1 Ortodonti, 1 Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, 1 Genel Cerrahi, 1 İç Hastalıkları ve 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum kadrosu açılmıştır.

       335 yatak kapasiteli Bingöl Devlet Hastanesi bünyesinde 70 uzman hekimle hizmet verilmekte, günlük ortalama 3500 hastamıza 7/24 esasına göre sağlık hizmeti sunulmaktadır. İlimizde görev yapan ve mecburi hizmeti sona eren bazı doktorlar, atama veya istifa yoluyla ilimizden ayrılabilmektedir. Bu nedenle dönem dönem kısa süreli hekim eksikliği yaşanabilmektedir. İlimizden ayrılan hekimlerin yerlerine Bakanlıkça en kısa zamanda atama yapılarak veya resen il dışı geçici görevle hekim ihtiyacı karşılanmaktadır. Büyük bir özveriyle ve fedakârca görevlerini yapmaya gayret eden sağlık çalışanlarımızın hizmetlerini hiçe sayarak kasıtlı bir şekilde hastanemizi itibarsızlaştırmaya çalışan kişilerin yorumları gerçeği yansıtmamaktadır.

        Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü