ZOONOZ HAYVAN HASTALIKLARI EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALANDI
17 Haziran 2020

İl Sağlık Müdürlüğümüz ile Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar nedeniyle karşılıklı protokol imzaladı. Protokol kapsamında her iki kurum personeline çeşitli eğitimler verilecek.

İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında iki kurumun işbirliğinde yapılacak ‘Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi' konusunda protokol imzalandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, protokolün insan sağlığına önemli bir katkı sağlayacağını belirterek; “Zoonoz hastalıklar konusunda Bakanlık bünyesinde bir daire başkanlıklarının bulunduğunu bu konunun bakanlıklarınca da önemsendiğini, Zoonotik hastalıklar konusunda personelin bilgilendirilmesi ve bu hastalıklara yaklaşımının geliştirilmesi, bunun yanı sıra uygun iletişim teknikleri kullanılarak bu hastalıklara karşı toplumsal duyarlılığın oluşmasına katkı sağlamak amacıyla imzalanan bu protokol, hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığı alanında katkı sağlayacak” dedi.

“EĞİTİMLER VERİLECEK”

İlk olarak iki kurumun personeline karşılıklı olarak eğitimlerin verileceğini kaydeden İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ise, şu ifadelere yer verdi:

“Bu protokol ile konusunda uzman personel tarafından hayvanlardan insanlara bulaşma özelliği gösteren enfeksiyöz, viral, paraziter kaynaklı zoonoz hastalıklar konusunda her iki kurum çalışanlarına eğitimler verilecektir. Verilecek eğitimler ile Ülkemizde sık görülen zoonoz hastalıklar, zoonoz hastalıklarla mücadele yöntemleri, hastalıkların bulaşmasının önlenmesine yönelik tedbirler konularında bilgi verilecek; muhtemel zoonoz salgınları durumunda risk değerlendirmesi ve yönetimi ile koruyucu hekimliğin önemine vurgu yapılacaktır. Tüm dünyada artan hızlı ulaşım imkanları ve hayvan hareketliliğine bağlı olarak zoonoz hastalıklarda artış görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü arasında işbirliği yapılmış ve "Tek Sağlık" yaklaşımı benimsenmiştir. Dünya çapında da benimsenmiş olan bu yaklaşım kapsamında verilecek eğitimlerle zoonotik hastalıklarla mücadelede halk sağlığı ve veteriner hekimlik hizmetleri arasında yapılacak işbirliğine katkıda bulunulacaktır. Bu işbirliği ile hem hayvancılık sektöründe bu hastalıklara bağlı ekonomik kayıplar önlenecek, hem de insan sağlığının korunmasına katkıda bulunacak.”

İLK EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI.

Zoonoz Hayvan Hastalıkları Eğitimi protokolünün imzalanmasının ardından ilk eğitim toplantısı gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonunda gerçekleşen toplantıya İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden ilgili personeller katıldı. Eğitim toplantıları belirli periyotlarla devam edecek.


  • 20181204_112135.jpg
  • 20181204_140639.jpg
  • 20181204_140538.jpg
  • 20181204_112301.jpg