BİNGÖL SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜ
17 Haziran 2020

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş etkinlikleri kapsamında “Her Gün 10.000 Adım” temalı yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Bingöl Valiliği önünde toplanan kalabalık, ellerindeki dövizlerle Dörtyol, PTT kavşağı ve Yenişehir Devlet Hastanesi caddesinden yürüyerek, tekrar Valilik binası önüne geldi.

Burada bir konuşma yapan Vali Ali Mantı, sporun insanı disipline ettiğini söyledi.  Vali Mantı; “Ülkemiz hızla 21'inci yüzyılda aktivitelerine devam ediyor, vatandaşlarımızla bir ve beraber olarak. Vatandaşlarımızda ciddi bir farkındalık oluştu. Spor insanı disipline eder, spor insanı zamana uymaya sağlar. Spor insanı sağlıklı bir şekilde hayata idame ettirmesini sağlar. Ben 30-40 yıldır sürekli spor yapan biri olarak bunu gerek çalışma hayatımda, gerek özel hayatımda sporun çok büyük faydalarını gördüm. Halkımız İnşaallah farkındalıkla gerek sporuna gerek sağlığına dikkat edecek. Bu kısacık farkındalık amacıyla yapılan bir aktivite. İnşallah bundan sonra da aktivitelerimiz devam edecek” diye konuştu.

Bingöl'de farkındalık etkinliklerinin geliştiğini belirten Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Bugün bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bingöl'de daha önceden böyle bir şey yoktu ya da biz katılmadık ama ilk defa bu farkındalığın geliştiğini görüyorum. Çarşı merkezinden yürümemiz çok garipsendi belki. Vatandaşlarımız, hemşerilerimiz bunlar ne yapıyor diye mutlaka merak etmişlerdir. Yazıları okusalar bile dikkat çekici ve güzel. İnşallah bundan sonra bu konuda farklılıklar daha fazla artar. Bingöl daha sağlıklı bir insan kitlesine kavuşur” dedi.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu ise, tansiyon, diyabet gibi hastalıkların önüne geçilmesi için sporun gerekli olduğunu söyledi. Gündoğdu; “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.” diyen Gündoğdu, “Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımı olduğunu, fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktivitenin düzenli olarak yapılması ve yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

Düzenlenen farkındalık yürüyüşüne Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, kurum/birim amirleri, sağlık çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  • yüğrüyüş4.jpg
  • yürüyülmanşet1.jpg
  • yürüyüş11.jpg
  • yürüyüş12.jpg